Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Yeşilay Basın Açıklaması


Bu yazı toplam 9320 kez okundu.
29 Şubat 2008 Cuma - 00:00
Editör

YEŞİLAY ÇANAKKALE İL TEMSİLCİLİÐİ’NDEN YEŞİLAY HAFTASI AÇIKLAMASI

 

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, 1-7 Mart tarihlerine kutlanacak olan Yeşilay Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Türkiye Yeşilay Derneği’nin kuruluş yıldönümünü de içine alan 1-7 Mart’ta Türkiye genelinde Yeşilay olarak birçok etkinlik gerçekleştirileceğini belirten Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, “Yeşilay Haftası’nda, alkol, tütün ve uyuşturucu gibi maddelerin birey, aile ve topluma zararlarına dikkat çekilecek” dedi.

Bağımlılık yapan maddelerin, gençler tarafından özellikle ergenlik döneminde kullanıldığını ifade eden Karakaya, ailelere büyük görev düştüğünü kaydetti. Karakaya “Anne ve babaların, uyuşturucu tehlikesine karşı çocuklarının kiminle arkadaş olduğuna dikkat etmesi gerekiyor” diyerek, “Uyuşturucu, bir sefer kullananın yakasını bir daha bırakmıyor. Uyuşturucu bağımlılarını tedaviye yönlendirmek ise bir hayli zor. Kaldı ki tedavi, uzun bir zaman, inanılmaz bir emek ve büyük masraf istiyor. Yeşilay olarak bağımlılık yapan her türlü maddenin zararlarını yıllardır anlatıyoruz. Gençlerimize verdiğimiz seminer, panel, toplantılarla onları aydınlatmaya çalıştık. Amacımız milyonlara ulaşmaktır. Bağımlılık yapan maddelerin zararlarını ne kadar erken anlatır, gençleri ne kadar erken bilinçlendirirsek, o kadar faydalıdır” şeklinde konuştu.

“Tüm kurumların el ele vererek sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerle mücadeleye Yeşilay ile birlikte hareket etmesini ve tüm kurumların da buna destek vermesi gerektiğini” söyleyen Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, “Bağımlılık yapıcı madde kullanımının yaygınlaşmasını önlemek ve kullanımını en alt düzeye indirmek amacıyla ilgili bütün kurum ve kuruluşların programlı, ciddi ve organize çalışmalar yürütmesi gerekmektedir. Sorunun çözümünde en önde gelecek etken ise koruyucu hizmetler ve tedbirler olmalıdır” dedi.

Karakaya, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin, Yeşilay Haftası dolayısı ile yaptığı etkinlikler çerçevesinde kurumlar için “Sigara kullanmayan adaylara işe girişlerde öncelik sağlansın” adlı bir kampanya başlattığını da söyledi. Karakaya, kampanyanın amacı ile ilgili olarak verdiği bilgide, “Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürütülen Ulusal Tütün Kontrol Programına destek olmak ve ülkemizde 2010 yılına kadar 15 yaş altı çocuklarda ve gençlerde sigara kullanımını yüzde 0’a indirmek, toplumun yüzde 80’inde ise, sigara karşıtı bir tutum oluşturmaktır. Bu amaca uygun olarak, bireysel ve kurumsal katkılar yapılabilir” şeklinde konuştu.

Karakaya, 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanacak Yeşilay Haftası’nda özellikle Genel Merkezleri İstanbul başta olmak üzere düzenlenecek etkinliklerde bağımlılık yapan maddelerin zararlarına dikkat çekileceğini ve ülke çapındaki şube ve temsilciliklerde madde bağımlılığı ile toplumsal mücadelenin başlatıldığını sözlerine ekledi.

 

Haber : Ercan Ertan

 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları