Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Yenicede kuduz Karantinası


Bu yazı toplam 10877 kez okundu.
7 Temmuz 2011 Perşembe - 16:44
PINAR HURİYE USLU

Çanakkale nin Yenice ilçesinde kuduz tespit edilen 4 köy karantinaya alındı.

İlçe Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı köylerde kuduz vakalarının olduğu yönünde gelen ihbarların anında değerlendirildiği ve alınan numunelerin, incelenmesi amacıyla laboratuvara gönderildiği belirtildi.

Laboratuvar incelemesi sonucunda, Güzeloba, Gündoğdu, Karasuçam ve Sarıçayır köylerinde kuduz hastalığının tespit edildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Güzeloba köyünde 07. 01. 2011, Gündoğdu köyünde 22. 02. 2011, Karasuçam köyünde 26. 05. 2011, Sarıçayır köyünde 29. 05. 2011 tarihinde hastalık çıkışı yapılarak adı sayılan köyler karantinaya alınmış ve her türlü büyükbaş ve küçükbaş hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştır.

Ayrıca bu köyler ve civar köylerde tüm büyükbaş, küçükbaş, evcil kedi ve köpekler kuduz aşısı ile aşılanmıştır. Hayvan Sağlık Zabıtası Yasası uyarınca, kuduz hastalığı çıkmış bölgelerde hastalık çıkış tarihinden itibaren 6 ay boyunca karantina uygulaması devam etmektedir. Hastalık çıkan köylerde karantina süresi tamamlandığında, hastalık sönüşü ilçe müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları