Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Yenice MYO Bilgisayar Destekli Tasarım Uygulama Laboratuvarı Açıldı


Bu yazı toplam 7926 kez okundu.
31 Ekim 2013 Perşembe - 17:01
Editör

Yenice Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknolojisi Programı Bilgisayar Destekli Tasarım Uygulama Laboratuvarı açıldı. Açılışa; Yenice Kaymakamı Dede Musa Baştürk, Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Başkanı Ali Rıza Tekin, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Özdemir, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi ve Teknopark Müdürü Akın Pala, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birim Başkanı Yakup Salma, Yenice´deki çeşitli Kamu ve Sivil Toplum Yöneticileri ile Yüksekokul öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

Yüksekokul Konferans Salonunda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mülayim Güre yaptı. 13 Haziran 2011´de Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın bilgilendirme toplantısıyla başlayan proje çalışmaları ile hem ÇOMÜ’ye hem de bölgeye katkı vermekten mutluluk duyduklarını söyleyen Güre; “Bu güne kadar 5 proje başarı ile tamamlandı. 1 proje ise son aşamaya geldi. Bu çalışmalar çerçevesinde, Doğrudan Faaliyet Destek programı kapsamında ‘Yenice Bölgesinde Kırsal Turizme Katkı Sağlayacak Yöresel El Sanatlarının Belirlenmesi’ adıyla alınan ilk proje 3 ay içinde tamamlandı. Teknik Destek Programı çerçevesinde öğretim elemanlarının yeterliliklerinin artırılmasına yönelik üç eğitim projesi alındı ve bu projeler de başarı ile tamamlandı. Yöremize önemli katkı sağlayan bir başka proje olarak Sosyal Kalkınma ve Mali Destek programı kapsamında “Kırsal Kesimdeki Süt Üreticilerinin Bilinçlendirilmesi ve Kalite Kontrol Merkezinin Geliştirilmesi” konulu proje çalışmaları sonunda Gıda Analiz ve Kontrol Laboratuvarı kuruldu ve yöremize hizmet vermeye devam etti. Son olarak da Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında kabul edilen “Armür ve Jakar Dokuma Desen Programı Eğitim Laboratuarının Kurulması; Mesleki Yetkinliğin Artırılması” isimli proje çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bu projenin Cumhuriyetimizin 90. Yılına girdiğimiz bugünlerde geleceğimize yapılan teknolojik bir yatırım olmasını temenni ettiğini belirtti.” Projeler konusunda Yenice MYO´ya inanan ve güvenen Güney Marmara Kalkınma Ajansına ve üniversite yönetimine kurumu adına teşekkür eden Müdür Güre, uygulama laboratuarının yöreye ve üniversitemize hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı..

Müdür Güre´nin ardından proje hakkında bilgi vermek için kürsüye gelen Tekstil teknolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Lütfi Uğur, "Sözlerime, hem bizlere sağladıkları katkıdan, hem de her türlü soru ve sorunumuza kayıtsız kalmadıkları için Güney Marmara Kalkınma Ajansına teşekkür ederek başlamak istiyorum. Meslek Yüksekokulumuz Tekstil Teknolojisi Bölümümüzü geliştirip, öğrencilerimize daha iyi eğitim verebilmek için hazırladığımız projemiz 25 Mayıs 2013 de sözleşme imzalanmış, laboratuarın hazırlanması, malzeme alımları gerçekleştirilmiş, Eylül ayı itibariyle eğitim verilmeye başlanmıştır. 25 Kasım 2013 tarihinde de tamamlanacak olan bu projeyle okulumuza kazandırdığımız program dünya çapında geçerliliği bulunan ülkemiz tekstil sektöründe de sıklıkla kullanılan bir programdır. Bu programı ülkemizde İTÜ, Marmara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Işık ve Haliç Üniversiteleri gibi ülkemizin saygın üniversiteleri kullanmaktadır. Fakat bu şekilde bir laboratuar olarak Çanakkale’mizde tek olduğumuz gibi çevremizde de önemli bir avantaj yakaladığımızı söyleyebiliriz. Ayrıca bu program tekstil sanayinde önde gelen kurumlar tarafından da kullanılmaktadır” dedi.

ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Özdemir ise, Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü döneminde de Yenice Meslek Yüksekokulu´na ziyaretlerde bulunduğunu ancak son üç yılda Yüksekokul´da gerçekleştirilen verimli ve özverili çalışmalar neticesinde büyük bir değişim ve gelişim gördüğünü ifade etti.

Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Başkanı Ali Rıza Tekin´de beklentilerinin üzerinde bir Meslek Yüksekokulu ile karşılaştığını ve bu durumun hem Yenice hem de bölge için oldukça anlamlı olduğunu dile getirdi.

Yenice Kaymakamı Dede Musa Baştürk ise konuşmasında, eğitime yapılan yatırımlara dikkat çekerek, Yüksekokul´un çalışmalarının önemli olduğunu ayrıca bu çalışmaların Yenice halkı ile birlikte yürütülmesinin de sevindirici olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Yenice Meslek Yüksekokulu A blok binasındaki bilgisayar laboratuarı ve uygulama atölyeleri gezildi ve B blokta yapılan Tekstil Teknolojisi Programı Bilgisayar Destekli Tasarım Uygulama Laboratuarı’nın açılışı öğrencilerle birlikte gerçekleştirildi.

Resim Galerisi

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları