Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Yenice Başbakan´a tanıtıldı.


Bu yazı toplam 15635 kez okundu.
29 Ekim 2010 Cuma - 15:17
Editör

YENİCE, MECLİSTE BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A TANITILDI.

12 Ekim 2010 tarihinde Yenice Belediye Başkanı Veysel ACAR, Ak Parti İlçe Başkanı Servet ATALAY ve Ak Parti İlçe Teşkilatından oluşan bir heyet Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ı T.B.M.M.’de ziyaret etti.

Yenice Belediye Başkanı Veysel ACAR İlçemiz ve Belediyemizce yapılan çalışmalar hakkında Başbakana bizzat bilgiler verdi. Başkan ACAR yaptığı açıklama da ;

İlçemizin Çanakkale - Balıkesir Şosesi üzerinde Kazdağlarının kuzey yamaçlarında doğal güzellikler arasında kurulu, coğrafi yapısı nedeni ile yıllarca ulaşım problemleri yaşayan ve bu nedenle Ulaşım, Sağlık, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel olarak gelişmeyen Çanakkale İlimizin yüzölçümü itibari ile en büyük, nüfus itibari ile üçüncü büyük ilçesi olduğunu belirttiğini ifade etti. 2004 yılında yapılan Yerel Seçimler sonucu Yenice Belediye Başkanlığı görevine seçildiğini, ilk 5 yıllık döneminde İlçe merkezinin tüm alt yapı (su, kanalizasyon, parke taşı) sorunlarını çözdüğünü, bunun yanında Anaokulu Binası, Yüksel Öğrenim Yurdu gibi çeşitli sosyal tesisiler vb. prestij projeleri gerçekleştirdiğini anlattı. Başarılı bir Belediyecilik örneği göstererek, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde halkın % 60 oyunu alarak iyi bir artışla tekrar Belediye Seçimlerini kazandığını, bu dönemde ise Belediyenin asli görevlerini asla ihmal etmeden daha çok ekonomik destek sağlayacak projelere yöneldiğini, İlçemizin doğal güzellikler açısından zengin bir konumda bulunduğunu, İlçemizi bu yönüyle de değerlendirmek için Kazdağlarının bir parçası olan Asar Tepesinin eteklerinde Yüzme Havuzu, Spor Kompleksi ve Butik Otelden oluşan bir tesis yapmak için gerekli araziyi satın alarak çalışmalara başladığını ve proje sonunda İlçemizde potansiyeli yüksek olan Dağ Turizminin canlanacağını, İlçe gençlerimizin spora yönelmesinin sağlanacağının altını çizerek projenin öneminden bahsetti.

Belediyelerin görevleri arasında hizmet verdiği bölgenin ekonomik standardını yükseltmek için gerekli yatırımları yapar anlayışıyla 2010 yılı başında Türkiye’nin en büyük sulama göletleri arasında bulunan Yenice Merkez Sulama Göletini İl Özel İdaresinden tahsisli olarak aldığını ve Nisan 2010 başından bugüne kadar aralıksız olarak yapılan çalışmalar sonucu toplam uzunluğu 70km’yi bulan ve 12000 dönüm araziyi sulanır duruma getirdiğini, Yenice merkez ile birlikte Nevruz, Çakır, Çakıroba ve Seyvan Köyü arazilerinin de ek enerjiye ihtiyaç duyulmaksızın Basınçlı Kapalı Sistem ile sulanır hale geldiğini ifade etti.Dönüm başına ortalama 500TL. gelir alındığı düşünülürse 12.000x500 = 6.000.000.TL değerinde yıllık İlçemize katma değer oluşturacak bu projenin devreye girmesiyle birlikte sulama suyunun ekonomik olarak kullanılacağını, ürün verimi ve kalitesinde artış meydana geleceğini birim alandan daha fazla ekonomik fayda sağlanacağını vurgulayan Başkan ACAR böylece hem ekonomik hem de sosyal değeri bulunan Kapalı Sistem Sulama Tesisi projesinin uygulanması ile bölgemizde istihdam sorunu kalmayarak, geçim sıkıntısının yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

Ayrıca T.C.K. ağında olan Yenice-Edremit yolu hakkında da Başbakan ERDOĞAN’a bilgiler veren Başkan Veysel ACAR yolun mevcut haliyle 76. km. olduğunu, Köy Hizmetleri ağında bulunan Yenice-Gönen yolu tamamı asfalt olmak üzere 44 km. olduğunu ancak, 35 km. mesafedeki Yenice-Hamdibey yolu Namazgah Köyü güzergahı üzerinden 20 km.’nin kısaltılıp 15 km.ye düşürüldüğünü ve kısaltılan Yenice- Hamdibey yolunun da asfaltlanmasıyla Bandırma Körfezini Edremit Körfezine bağlayan Gönen-Yenice-Edremit yolunun 110 km.’ye düşmüş olacağını belirterek, böylece hızlı feribota giden en kısa yolun sağlanacağını özellikle kamyon nakliyesinin kullanıldığı ve büyük kazaların meydana geldiği Karacabey-Balıkesir hattındaki ağır taşıtların trafik yoğunluğu ve yükünün de hafifleyeceğini belirtti. Bu nedenle Gönen-Yenice arasının T.C.K. ağına alınmasının İlçemiz, Bölgemiz ve Ülkemiz açısından ne denli önemli olduğunu Başbakan ERDOĞAN’a ifade ettiğini sözlerine ekleyen Başkan ACAR, verilen bilgiler doğrultusunda ise projesi hazır halde olan ve ilk 10 km’si Global ödeneklerle tamamlanan Yenice – Balya – Balıkesir yolunun programa alınarak, ihale edilmesi konusunda girişimde bulunulacağının sözünü bizzat Başbakandan aldığını bu nedenle yapılan ziyaretin olumlu geçtiğini belirterek, İlçemiz için daima en iyisini yapacağının sözünü verdi.

Resim Galerisi

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları