Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Turizm

Turizm

Bugüne kadar Yenice ilçesinin en büyük dezavantajı ana yolların uza­ğında olması, var olan yollarında çok virajlı olması olmuştur. Bu sebeple il­çemiz hep gözden uzak kalmıştır. ilçenin tarihi eserler bakımından po­tansiyeline tarihçesi bölümünde ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Bizim bu­rada değineceğimiz ilçenin doğal güzelliği ve kendine has özelliklerinin turizm potansiyeli olarak değerlendirilmesi ile ilgilidir. Kazdağları´nın ete­ğine kurulmuş olan ilçe yeşilin günden güne azaldığı ülkemizde bulunmaz bir yerdir. Ayrıca varolan 13 göletle yukarıdan bakıldığında göller bölgesini andırmaktadır. Nesli tükenmekte olan hayvanlardan karaca, ayı ve doğal ala­balığın varlığı ayrı bir güzelliktir.

Bütün bu verilerin ışığında yakın ge­lecekte ilçenin dağ turizm mer­kezlerinden biri olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle Çan­ Yenice yolunun tamamlanması ve ger­çekleşirse Çanakkale Boğazı´nın köprü geçişi ile bağlanması ile Yeniçe dağ evi turizminin merkezi olacaktır. Ilçenin bir anda böyle bir olgu ile karşılaşıp, ça­resiz kalmaması, doğal güzelliklerin pervasızca yok edilmemesi için ida­relerin önceden hazırlıklı olması ge­rekmektedir. Bunlardan ilki mevzi imar planları ile belli merkezlerin dağ turizmi için hazırlanmasıdır. Takiben bu böl­gede elektrik, su ve kanalizasyon gibi hizmetler götürülmelidir. İlçede esnafların örgütlenmesi ile turistik tesisler yapılabilir. Bunun için en uygun yerlerden birisi Yenice Göleti´nin üst kısmıdır. Yapılması gereken ikinci şey av ve yaban hayatının korunmasıdır. Bunun için mümkünse gönüllü bir ekibin kurulmasıdır. Av ve yaban hayatı iyi korunursa Kalkım beldesindekine benzer bir faaliyet (yaban domuzu avı) Yenice merkezinde de gerçekleştirilebilir.

Kurulacak turistik tesislerin bir ufku da spor klüplerine yönelik olmalıdır. Kamp yapmak için son derece uygun olan tabiat şartlarına ilave olarak futbol sahaları ve ilave spor tesisleri yapılıp hazırlanmalıdır.

Son olarak göletlere atılacak 6 aynalı sazan ve benzeri balıklarla balık avına yönelik aktiviteler ilçede rahatlıkla gerçekleştirilebilecektir

« Geri Yukarı Facebook'ta Paylaş

Sende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.