Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Tarihi gemiyle, Tarih yolculuğu


Bu yazı toplam 8200 kez okundu.
9 Temmuz 2006 Pazar - 00:00
Editör
Tarihi gemiyle, Tarih yolculuğu

İngiltere'den Çanakkale'ye gelen ve aralarında emekli subaylarla iş adamlarının bulunduğu 25 İngiliz turist, 'Halas 71' adlı tarihi gemiyle 3 gün boyunca Türkiye sahillerini gezecek.

İngiltere'den uçakla Türkiye'ye gelen, daha sonra kara yoluyla Çanakkale'ye geçen 25 İngiliz turist, özel bir tur organizasyonuyla yıllar önce atalarının savaştığı Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti.
TJS Tours sahibi İlhami Gezici rehberliğinde Anzak Koyu ile İngiliz mezar ve anıtlarını gezen turistler, daha sonra Eceabat İskelesi açığında demir atıp bekleyen 1914 yılı yapımı 'Halas 71' adlı tarihi gemiye bindi.

Geceyi Şehitler Abidesi'nin alt kısmında bulunan Morto Koyu'nda geçirecek olan turistler, yarın Anzak Koyu'nu denizden görecek. Aynı günün akşamı Çanakkale'den ayrılacak olan gemi, turistleri İstanbul'a götürecek.

Özellikle Gelibolu Yarımadası'nın İngilizler için önemli bir bölge olduğunu belirten Gezici, '1915 yılında İngilizler Gelibolu Yarımadası'na çıkarma yapmışlardı. Bölgeye gelen turistler, atalarının savaştığı yerleri gördüler' dedi.

Uzun yıllar şehir hatları vapuru olarak hizmet ettikten sonra gerçekleştirilen restorasyonla özel geziler için hizmet veren 'Halas 71' adlı gemi, 588 grostonluk, 49 metre uzunluğunda ve 7.9 metre genişliğe sahip.

 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları