Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Söz savunmanın


Bu yazı toplam 11566 kez okundu.
1 Eylül 2006 Cuma - 00:00
Editör
Söz savunmanın

Kamuoyunda en çok konuşulan konuların başında gelen Anafartalar Oteli’nin kirası ve Satışı hakkında hiç konuşmayan, otel işletmecisi Ali Suda ilk kez konuştu. “Dönemin mülki amiri ile Belediye başkanı arasındaki çekişme bizi yaktı”

Çanakkale'de İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından, 8 milyon 690 bin YTL'ye satışa çıkarılan ancak, ilk ihalede alıcısı çıkmayan 3 yıldızlı Anafartalar Oteli'nin işletmecisi Ali Suda, açtı ağzını yumdu gözünü.

Otel için ödenen kira, otelin kaçak katı, satışa çıkarılması ve bedeli hakkında belgeli ve çarpıcı açıklamalar yaptı. Ali Suda yaptığı basın toplantısında, oteli, 23 yıl önce ihaleyle İl Özel İdare Müdürlüğü'nden 16 milyon 200 bin liraya kiraladıklarını, belirli dönemlerde yapılan zamlarla kirayı bugüne kadar aksatmadan ödediklerini, otelin kirasının, bir yıl önce 8 bin 300 YTL'ye çıkarıldığını belirten Suda, kamuoyunda çok az kira ödedikleri yolundaki söylentilerin yanlış olduğunu söyledi.

Kaçak Kat
Otelin beş katlı olduğunu ve kaygan bir zemine yapıldığı belirten Suda, otelin her yıl bir santim yere oturduğunu söyledi. Bu nedenle otelin çatısında tamiri mümkün olmayan çatlaklar meydana geldiğini ve beşinci katıl su akıntıları yüzünden kullanılamadığı için bir üst kata çatı niteliğinde ilave yapılması teklifi ile Mülk sahibi özel idare müdürlüğüne yazı yazdıklarını söyleyerek, “1996 yılında hazırladığımız proje ile mülk sahibi durumuda olan kuruma başvurduk. Kurum sit alanı üzerinde olduğu için belediyenin ön izni ile anıtlar kuruluna başvurulması gerektiğini söyledi. Resmi işlemleri bizim hazırladığımız proje ile belediyeye sunan Özel İdare, belediyeden aldığı olur ile anıtlar kuruluna başvurdu. 1999 yılında altında 9 kişinin imzası olan olur yazısı geldi. Bizde bu yazıya istinaden inşaata başladık. İnşaat bitti, turizm bakanlığına ilave için başvurumuzu yapıp kullanım iznini aldık. Bu işlemler yapıldıktan sonra anıtlar kurulundan bir yazı geldi. 13 ay önce verilen iznin yanlışlıkla verildiği, çalışmaların durdurulması gerektiği belirtiliyordu. Bu gelişmelerden sonra özel idarenin de belediyeye sonradan yapılan kat için ruhsat başvuru yapmaması üzerine biz kaçak yapı yapmak ve ruhsatsız çalışmak yüzünden yargılandık ve ceza aldık. İki kurum arasındaki çekişme yüzünden biz büyük haksızlıklar yaşadık. Eğer şimdiki belediye başkanımız, o dönem başkanlık yapıyor olsaydı bunlar yaşanmazdı” dedi.

“Otelin ederi 4 milyon YTL’dir”

Anafartalar Oteli işletmecisi Suda, otelin satışa çıkarılması ile ilgilide açıklamalar yaptı. Otel için açıklanan 8 milyon 690 bin YTL’nin çok fazla olduğunu belirterek, “Otel için açıklanan 9 milyon YTL’ye yakın bir bedel var. Bu bedel KDV oranı ile birlikte 10 Milyon YTL’yi geçiyor. Otel için çok fazla bir ücret istediler. O yüzden hiç alıcı çıkmadı. Otelin gerçek bedeli bence 4 milyon YTL’dir. Eğer bu fiyatlara yakın bir bedel belirtmiş olsalardı alıcı olarak baş vururdum” diye konuştu.

Ali suda otelin turistik amaç dışında kullanılmasının da yanlış olacağını belirterek, “Yılda 30 bir yerli ve yabancı turisti ağırlayan otelin, turizm dışında kullanılacağı söylentileri dolaşıyor. Böyle bir düşünce bile yanlıştır. Oteli hizmete açmadan önce Çanakkale'de önemli ölçüde konaklama sıkıntısı yaşanıyordu. Bugün kentin en işlek merkezinde 70 odayla hizmet veriyoruz. 18 Mart ve Anzak törenlerine katılanlar ile Gelibolu Yarımadası'nı ziyarete gelen öğrencilerin büyük bir bölümü otelimizde konaklıyor. Bu da kent ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlıyordu. Bu nedenle otelin, turizm amaçlı kullanımı sürdürülmelidir” dedi.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları