Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Sigarasız Yaşam


Bu yazı toplam 13121 kez okundu.
28 Mayıs 2008 Çarşamba - 00:00
Editör

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.

“Sigarasız bir Türkiye için önemli adımlar atıldığını” belirten Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, 19 Mayıs 2008’de yürürlüğe giren “Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanun” ile konutlar hariç tüm kapalı alanlarda (19 Temmuz 2009 tarihinde yasa kapsamına alınacak olan, lokantalar, kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler hariç) sigara ve benzeri tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığını söyledi.

Yeşilay’ın “Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanunu”nun çıkartılmasında büyük çaba gösterdiğini ifade eden Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, “TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından büyük gayretlerle temeli atılan bu yasanın bugünlere gelmesinde emeği geçenlere Yeşilay olarak teşekkürlerimizi ifade ediyoruz. Dünyada yaklaşık 1.3 milyar kişinin sigara içtiği, 2020 yılında bu rakamın 1.6 milyara ulaşacağı ve sigaradan ölümlerin iki katına çıkacağı bir yüzyılda böylesine önemli bir kanunun uygulanmaya başlanması gelecek nesillerimizin sağlıklı olması açısından da önem taşımaktadır” dedi.

Karakaya, “Bu yasanın hayata geçirilmesi Türkiye için bir devrimdir. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra kapalı mekânlarda sigara içilmemesine gösterilen önem bizleri memnun etmektedir. Vatandaşlarımız ve yöneticilerimizin gösterdikleri ihtimam takdire şayandır. Bugün yasaya gösterilen ilgi, yaklaşık bir yıl sonra kapalı mekânlardaki restoranlarda yasanın uygulanmasını kolaylaştıracaktır” diyerek şöyle konuştu:

“21 yıldan beri Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) üye devletlerde her yıl 31 Mayıs günü, ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanıyor. Bu günün amacı, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümler konusunda kamuoyunun, sağlık çalışanlarının ve hükümetlerin dikkatini çekmektir. Araştırmalara göre ülkemizde yetişkin nüfusun üçte biri sigara içmektedir. Türkiye’de sigaraya bağlı ölümlerin önemli bir bölümü 35-70 yaş arasındaki kişilerde görülüyor. Bu vatandaşlarımız hayatlarının en verimli 20-25 yılını sigara sebebiyle kaybediyor”.

Sigara yasağına destek olmak için, kanunda belirtilen ölçülerde Yeşilay Genel Merkezi tarafından panolar hazırlanarak kamu ve özel sektörden gelen taleplerin karşılandığını da kaydeden Karakaya, “Sigara yasağı panolarının yasa gereği içilmeyecek yerlere asılması zorunlu. Yeşilay bu konuda isteyenlere yardımcı oluyor” dedi.

ÜNLÜLERDEN SİGARA SPOTLARI

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin sigara yasasına destek olmak için, toplumsal bir hareket başlattığını da anlatan Karakaya, “Görsel ve işitsel medyada yayınlanmak üzere sanat, spor, iş ve devlet adamlarından kısa kısa spotlar halinde mini çekimler yapılarak RTÜK izniyle tüm kanallara gönderildi. Spotlarda Uğur Dündar, Fatih Terim, Esra Ceyhan, Cüneyt Arkın, Nükhet Duru, Halit Kıvanç, Mustafa Koç, Esin Avşar, Çetin Yıldırımakın, Neslihan Kozanoğlu ve Ömer Can gibi isimler yer aldı. Hazırlanan bu çekimler televizyonlarımızda gösterilmeye başlandı. Yeşilay’ın amacı, devletimizin çıkardığı/çıkaracağı yasalara alt yapı oluşturmak, toplumu buna hazırlamaktır. Bir asırdan beri madde bağımlılığı ile mücadele eden, önleyici, koruyucu, uyarıcı, bilgilendirici çalışmalar yapan Yeşilay, elinden gelen gayreti göstermektedir” şeklinde konuştu.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları