Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Ramazan İyi Bir Fırsat


Bu yazı toplam 8462 kez okundu.
29 Ağustos 2008 Cuma - 00:00
Editör

Yeşilay Çanakkale Temsilciliğinden Ramazan Ayında Sigara Ve Alkolden Kurtulalım Çağrısı

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte açıklamada bulunan Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, Ramazan ayının sigarayı ve alkolü bırakmak için çok iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Toplumda büyük riskler oluşturan sigara ve alkol konusunda, gençleri bu büyük riskten kurtarmak için örnek olup, sigara ve alkolün özellikle genç kuşak için ciddi tehdit oluşturduğunu unutmadan acil önlemler alınması gerektiğini kaydeden Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, Ramazan’ın bu maddelerden kurtulmak için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, Ramazan nedeniyle yaptığı açıklamasında, tütün ve alkol bağımlılığını iyi bilmek ve genç kuşakların bu kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması gerektiğini ifade ederek, “Sigara ve alkol kullanımı, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırlıyor. Sigaranın içerdiği dört binden fazla zehirli kimyasal maddenin, insan sağlığı üzerinde yaptığı öldürücü etkiler nedeniyle, en önemli halk sağlığı sorunlarının başında yer almaktadır. Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane böbrek mide ve kan kanserine, Alkol kullanımı ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açmaktadır” dedi.

Açıklamasında, “Dünyadaki tüm müslümanları, kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaştıran ve arındıran kutsal Ramazan ayı, bu kez nikotinin ve alkolün esiri olup hem kendilerinin hem yakınlarının hayatını tehlikeye atan sigara ve alkol bağımlılarının bu zararlı alışkanlıklarından kurtulmalarında, büyük önem taşımaktadır” diyen Karakaya, şunları söyledi:

“Ramazan ayında iftara kadar nasıl olsa sigara içilmiyor, alkol alınmıyor. Yine araştırmalara göre; insanlarımızın büyük bir kısmı Ramazan ayında alkol almıyor. Bu ise şunu göstermektedir ‘hiç içmesek de yapabiliriz’. Ramazan ayı sigarayı bırakmak için iyi bir fırsattır. Ayrıca Ramazan’da, iradelerini sınayan kişiler, buna yeni bir irade daha katarak, alkol ve sigaradan da uzak durabilirler. Kişi Ramazan’dan sonra da kendisini kontrol ederek bu tür kötü alışkanlıklarından vazgeçebilir”.

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, sağlıklı bir hayat için Yeşilay’a destek olunması gerektiğini vurgulayarak, tüm Çanakkalelilerin Ramazan ayını tebrik etti.

 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları