Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Organları 3 kişiye hayat verecek


Bu yazı toplam 11776 kez okundu.
19 Şubat 2010 Cuma - 16:44
Editör

Çanakkale’de, geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 57yaşındaki emekli öğretmen Halil Özkan’ın organları 3 kişiye hayat verecek. 

Çanakkale il merkezinde Fen Bilgisi öğretmeni olarak görev yaptığı Ömer Mart İlköğretim Okulu’ndan emekli olan Halil Özkan (57) 2 gün önce beyin kanaması teşhisi ile Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı.

Yoğun bakımın ardından beyin ölümü gerçekleşen emekli öğretmen Halil Özkan’ın yakınları, organların nakline karar verdi. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, Üroloji Uzmanı Op Dr. Serkan Doğan, Dr. Eray Gürsoy, Dr. Mutlu Kanat ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten’den oluşan 5 kişilik ekip Çanakkale Devlet Hastanesi`ne gelerek organları aldı. Halil Özkan`dan alınan 2 böbrek ve karaciğerin Bursa’da organ bekleyen 3 hastaya nakledileceği belirtildi.

Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, hastadan alınan organların Bursa’da 3 kişiye nakledileceğini belirterek; “Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan hastamızın beyin ölümünün gerçekleştiğini belirlenmesinin ardından durumu ailesine bildirdik. Kendileri de organlarını bağışlama kararı aldılar. Bunun ardından da Bursa’dan 5 kişilik ekip sabah saatlerinde ilimize ulaşarak hastadan 2 böbrek ve karaciğeri aldı. Bu organlar Bursa’da belirlenen hastalara nakledilecek” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, hastadan alınan 3 organın 3 hastaya hayat vereceğini ifade ederek;, “Bu organların nakledileceği hastalar belirlendi. Organ bağışı konusunda Çanakkale çok önemli bir ilimiz. Buradan organ bağışında bulunanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’yi organ bağışına davet eden Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten ise; “Emekli öğretmen Halil Özkan da bu kez yıldızlara giderken çok büyük bir aydınlatma meydana getirerek 3 kişiye hayat veriyor. Buradan bütün Çanakkale’yi ve bütün Türkiye’yi organ bağışına davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Emekli öğretmen Halil Özkan’ın kardeşi Ragıp Özkan ise abisinin sağlığında da vermeyi çok seven birisi olduğunu belirterek, “Ağabeyimin organlarının başka insanlarda yaşacağını bilmek bizi bir nebzede olsa mutlu ediyor” diye konuştu.

Alınan organlar daha sonra 3 hastaya nakledilmek üzere araçla Bursa’ya gönderilirken, Halil Özkan’ın yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları