Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Nuri Bilge Ceylan Sokağı´nda Bir Film


Bu yazı toplam 10623 kez okundu.
4 Eylül 2011 Pazar - 14:43
Editör

Ödüllü yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan´ın adının verildiği sokakta, üniversiteöğrencileri tarafından kısa metrajlı film çekildi.

´´Üç Maymun´´ adlı filmiyle 2008´de 61. Cannes Film Festivali´nde ´´En İyi Yönetmen Ödülü´´nü kazanan Ceylan´ın çocukluğunun geçtiği Yenice´de, belediye tarafından ünlü yönetmenin adının verildiği sokakta üniversite öğrencileri tarafından çekimi yapılan ´´Düşünce´´ adlı kısa metrajlı film tamamlandı. Filmin yönetmenliğini yapan Muğla Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Mert Duran (19), AA muhabirine yaptığı açıklamada, rol alan oyuncuların ve teknik ekibin ilk filmi olduğunu ve filme ilçe halkının gönüllü rol alarak katkıda bulunduğunu söyledi.

Duran, film müziğini Anadolu Üniversitesi öğrencisi Gökhan Sarıbıyık´ın, sanat yönetmenliğini Yücel Durmaz´ın yaptığını, teknik seste Trakya Üniversitesinde radyo TV öğrenimi gören Uğur Ay´ın görev aldığını, set amirinin ise yine Anadolu Üniversitesi öğrencisi Halil İbrahim Yavuz´un olduğunu ifade etti. Filmin senaryosunu kendisi, başrol oyuncusu Fikret Sarıbıyık ile Uğur Ay´ın yazdığını belirten Duran, ´´Filmde tamamen amatör ruhla çalışıp profesyonel bir iş çıkarmaya uğraştık. Ekibin ilk film seti çalışması oldu. Filmde Yenice Belediyesi ve Yenice Kaymakamlığından maddi ve manevi destek gördük. İlçe esnafının büyük ilgisi oldu. Çekimler yaklaşık 10 gün sürdü. Yenice´nin farklı mekanlarını kullandık. Filmin büyük bir kısmının ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan´ın adının verildiği sokakta çekilmesi bizim için ayrı bir heyecan oldu´´ diye konuştu.

Duran, ´´Düşünce´´ adlı filmle yurt içi ve yurt dışındaki ´´kısa film´´ kategorisine sahip festivallere katılmak istediklerini belirterek, ´´Daha yolun başındayız. Film, üstat diyebileceğimiz kişilerin önünden geçip, eleştirilip eksiklerimizin ortaya çıkmasını sağlayacak. Böylelikle daha iyi film yapma şansını bulacağımıza inanıyoruz. Nasıl bir film çektiğimizi üstatlardan ve sanat eleştirmenlerinden duymak, bizi daha iyiye yönlendireceğini düşünüyorum. Yenice, kültür kokan bir yer. Film seti olabilecek doğal ortamlara sahip. Bunu iyi kullanmaya çalıştık. Set ortamı çok güzeldi, eğlendik, bazı sahneleri çekmekte zorlandık. Onlarca kez çektiğimiz sahneler oldu´´ diye konuştu. Mert Duran, filmin engelli bir karakterin yakma sanatıyla resim tabloları yapıp hayata direnişini, halkın ona karşı olan davranışlarını konu aldığını bildirdi.

Resim Galerisi

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları