Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Karakaya Konferanstan Döndü


Bu yazı toplam 12857 kez okundu.
3 Şubat 2008 Pazar - 00:00
Editör

YEŞİLAY ÇANAKKALE TEMSİLCİSİ KARAKAYA, BAÐIMLILIK KONFERANSI’NDAN DÖNDÜ

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından 26-29 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “1. Uluslar arası Bağımlılık ve Önlenmesi Konferansı”na katılan Sabri Karakaya, Çanakkale’ye döndü.

Yerli ve yabancı uzmanları bir araya getiren Yeşilay’ın bu konferansına Çanakkale’yi temsilen katılan Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, “Ülkemizde ve dünyada bağımlılığın geldi noktayı anlatmak, mücadele yöntemlerini ve sonuçlarını tartışmak üzere Taksim The Marmara Otelinde düzenlenen ‘1. Uluslar arası Bağımlılık ve Önlenmesi Konferansı’na  Türk bilim adamlarının yanı sıra; Fransa, İtalya, İngiltere, Yunanistan, Kazakistan, Avustralya, Bangladeş ve Sırbistan gibi ülkeler katıldı” dedi.

Karakaya, Uluslar arası konferansa katılan ve Yeşilay’ın çalışmalarını dinleyen ünlü gazeteci Uğur Dündar’ın “Hayatım boyunca sigara, alkol, uyuşturucu ve kumarla mücadele etmeye çalıştım. Yaptığım haberler, gündeme getirdiğim konular toplumu daha huzurlu kılmak için bir kıvılcım oldu. Bugün Yeşilay’ın bu gayretlerimizi takdir etmesi ve beni ödüle layık görmesi karşısında duygulandım. Bundan sonraki çalışmalara da elimden geldiği kadar, zamanım elverdiği kadar katılmak isterim. Çalışmaya hemen başladım ve Fatih Terim’e biraz önce puroyu bıraktırdım”,  TV program yapımcısı Esra Ceyhan’ın, “Hiç aklıma gelmezdi, zararlı bir alışkanlığım olmadığı için ödüllendirileceğim. Toplum önünde olan insanlar olarak, ister istemez her konuda dikkatli olmak zorundayız. Ben çocuğuma iyi bir anne, devletim için iyi bir vatandaş  olmaya çalıştım. Bu ödül için teşekkür ederim. Bundan sonra ben de bir Yeşilay Gönüllüsüyüm” ve Milli Takımlar Sorumlusu Teknik Direktör Fatih Terim’in de “İnsan sağlığını korumak için kurulmuş böyle bir derneğin davetine katılmaktan mutluyum. Spor deyince akla enerji ve sağlık gelir. Fert ve toplumun hayat kalitesini düşüren her türlü bağımlılığın ben de karşısındayım. Bu güzel programı düzenleyen herkese teşekkür ederim” diye konuştuğunu kaydetti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı M. Necati Özfatura, Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, Yeşilay Genel Sekreteri Ahmet Sırrı Arvas, Doç. Dr. Sefa Saygılı, Dr. Levent Saraç, Teknik Direktör Fatih Terim, Gazeteci Uğur Dündar, TV yapımcısı Esra Ceyhan, Prof. Arif Verimli, Doç. Dr. Neylan Ziyalar, Prof. Mert Savun, Prof. Prof. Dr. Ruhi Yavuz, Doç. Dr. Ahmet Özer, Sinan Kızılay, Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ve daha birçok değerli isim katıldığı 1. Uluslar arası Bağımlılık ve Önlenmesi Konferansı’nda sigara ve alkolün zararlarına işaret edildiği söyleyen Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, sigara ve alkol kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalığa ve ölüme zemin hazırladığını, sigaranın kansere yol açan etkenler arasında ilk sırada yer aldığını kaydetti.

Sigaranın, akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı ifade eden Karakaya, kanser hastalığının görülme oranının Türkiye’de kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığı belirtti.

TÜRKİYE'DE SİGARAYA YILDA ORTALAMA 20 MİLYAR DOLAR HARCANIYOR

Karakaya, Türkiye’de sigaranın özellikle genç nesil için büyük bir tehdit oluşturduğunu da vurgulayaraj, arkadaş ve çevre baskısı, özenti, merak gibi birçok nedenden sigaraya başlayan milyonlarca çocuk ve gencin, birçok hastalık ve ölüme uzanan bir yola girdiklerini kaydetti.

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki öldürücü etkilerinin yanı sıra, ülke ekonomilerine verdiği zararların önemli boyutlara ulaştığını belirten Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, Türkiye’nin sigaraya yılda ortalama 20 milyar dolar harcadığı ve harcanan bu parayla sağlık sorunlarının önemli bir bölümüne çözüm bulunabileceğini ifade etti.

ALKOLE DİKKAT

Yeni alkol almaya başlayanların, vücutlarının bu maddeye yabancı olması nedeniyle “toksikoz” zehirlenme denilen, alkol zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen Karakaya, “Yeni alkol almaya başlayan kişilerde bu madde farklı farklı tesirler gösterebilir. Örneğin ilk kez alkol alan bir kişi iki duble bile içse bu zehirlenmeye yol açabilir. Yani alkol zehirlenmesi mutlaka çok fazla miktarda alkol alımıyla bağlantılı değildir. İnsan vücudu alkole zehir muamelesi yaparak, bir an önce vücuttan atmaya çalışır”.

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, alkol bağımlılarında ise ağır bir kronik karaciğer rahatsızlığı olan siroz hastalığının görülebileceğini kaydederek, bu hastalığın alkol kullanımına bağlı olarak belli bir süreçte geliştiğine dikkat çekti.

Alkol kullanımının ölümle sonuçlanan bu iki sakıncasının yanı sıra yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen gastrit, ülser, karaciğer iltihabı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, enfarktüs, pankreas yetersizliği, el ve ayaklarda uyuşmalara ve duyu kaybına yol açan sinir ile böbrek iltihabı gibi rahatsızlıklara yol açtığını söyleyen Karakaya, “Bunların hepsi hayati organlarda görülen rahatsızlıklardır. Alkol bağımlılarını hemen öldürmez ama ağır seyretmesi durumunda ölüme kadar gidebilir” dedi.

Karakaya, dünyada her yıl 1.8 milyon insanın alkol ve bağlı hastalıklardan öldüğü de vurgulayarak, çocuklarımızı ve gençlerimizi alkolden uzak tutmaya çalışmanın milli bir görev olduğunu sözlerine ekledi.

 

Haber : Ercan Ertan

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları