Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Damada soğuk işkence


Bu yazı toplam 9354 kez okundu.
21 Ekim 2013 Pazartesi - 10:16
Editör

Torhasan köyünde, 200 yıllık Arap deve şenlikleri geleneği, bu bayramda da eğlenceli bir şekilde düzenlendi.

Şenliklerde, köyden kız almış olan damatlar, yüzleri siyah boyalı köy gençleri tarafından soğuk suya batırılarak ıslatıldı.

Yenice ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan 120 haneli Torhasan köyünde kurban bayramı vesilesi ile köy dışında bulunan köylülerin köye gelmesi ile 200 yıllık ‘Arap deve’ geleneği, köy gençleri tarafından sergilendi. Yatsı namazının ardından köy meydanında toplanan köy halkına eğlenceli dakikalar yaşatan köy gençleri, 200 yıllık oyunları sergilediler. Yüzlerini siyaha boyayan 20 genç, üstlerine kadın elbisesi (ferace) giyip başlarına da yazdan kalma buğday saplarını bağlayarak bellerine taktıkları çan ve zil eşliğinde köy içinde davul çalarak dolaştı.

Davul eşliğinde çeşitli oyunlar sergileyen köy gençleri, daha sonra, köyden kız almış olan ‘Köy damatlarını’ tek tek yakaladı. Damatlardan, gerçekleştirilmesi mümkün olmayan isteklerde bulunan gençler, bu istekleri yerine getiremeyenleri ceza olarak soğuk su dolu havuza attı. Geleneğin, yaklaşık 200 yıldır yaşatıldığını söyleyen iş adamı Emin Özen, “Bayram vesilesi ile düzenlenen bu eğlenceyle, köy halkı ve bayram için gelen misafirlerimiz, eğlenceli bir gece geçiriyor” dedi.

Köy gençlerinin, davul eşliğinde değişik oyunları sergilediği şenliklerde izleyenler keyifli dakikalar geçirdi.

Resim Galerisi

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları