Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Çanakkale'ye 56 metrelik dev anıt


Bu yazı toplam 9487 kez okundu.
10 Kasım 2006 Cuma - 00:00
Editör
Çanakkale'ye 56 metrelik dev anıt
 
Türkiye'de birçok önemli esere imza atan Prof. Dr. Öktem, yaptığı açıklamada, bir akaryakıt firmasının, Çanakkale'de savaşların yapıldığı bütün köy ve mekanları restore etme projesi bulunduğunu söyledi.
Firmanın, bu proje çerçevesinde ayrıca çok büyük bir 'Çanakkale müzesi' ve 'Çanakkale anıtı'nın kurulmasını düşündüğünü anlatan Öktem, bu çerçevede anıtın yapımı için kendisine başvurduklarını ifade etti.
 
Öktem, firma yöneticileriyle anıttaki figürün kaç metre olabileceğini düşündüklerini ifade ederek, 'Dünyanın en büyük anıtlarından biri olan New York'taki Özgürlük Anıtı'nın gövde yüksekliği 46 metre. Manisa'da yapmış olduğum anıtta 7 metre yüksekliğinde Atatürk yüzünü kullanmıştım. Hesaplarıma göre şu anda 56 metre yüksekliğinde bir anıt yapabilirim. Bunun için ön çalışmam var' dedi.
 
Özgürlük Anıtı'nın ardından kendisinin yapacağı 56 metre yüksekliğindeki anıtın kolay kolay geçilemeyeceğini anlatan Öktem, şunları söyledi: 'Yaşım da artık kemale erdi, ustalaştım. Böyle bir anıtı Türkiye'ye kazandırmak istiyorum. Hesaplarıma göre tamamlanması 3-4 yıl sürer. Ancak, Türkiye'de bu işler pek kolay olmuyor. Afyon'da bir iş adamı granit dağını Atatürk büstü haline getirmek istedi. Ancak vali bey kendisiyle görüşmeyince proje yattı. Aynı şey akaryakıt firmasının başına da gelebilir. Yine de ben yapmayı arzuluyorum ve hazırım.'
 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları