Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

ÇOMÜ Yabancı Öğrencileri Türkçe Şiiir Okuma Yarışması Düzenledi


Bu yazı toplam 9246 kez okundu.
26 Aralık 2009 Cumartesi - 13:27
Editör

Türkiye´de Düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları´ndan Esinlenen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Çomü) Uluslararası Öğrenciler Topluluğu, Türkçe Şiir Okuma Yarışması Düzenledi. Çomü Anafartalar Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu´ndaki Yarışmaya, Çok Sayıda Öğretim Üyesi ve Öğrenci İlgi Gösterdi.

Türkiye´de düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları´ndan esinlenen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uluslararası Öğrenciler Topluluğu, Türkçe şiir okuma yarışması düzenledi. ÇOMÜ Anafartalar Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu´ndaki yarışmaya, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci ilgi gösterdi. Kazak öğrenci Serikbol Medeukhan, "Kazakistan" adlı şiiriyle birinci seçildi.
Üniversitenin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören 11 yabancı öğrencinin, yaklaşık bir aydır yaptıkları çalışma sonunda sahnede gösterdiği performans katılımcıları etkiledi. Sahneye kültürlerine özgü kıyafetleriyle çıkan öğrenciler, ülkelerine ve ailelerine hasretlerini Türkçe şiirlerle dile getirdi. Ardından aynı şiirleri kendi dillerinde okudular. Kazak öğrenci Medeukhan, "Kazakistan" adlı şiiriyle birinci seçildi. Ödülünü, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluk Müsteşarı Askhat Dautov verdi. Yarışma sonunda, topluluk başkanı olan Japonca Bölümü öğrencisi Gürcistanlı Lasha Bolkvadze, bir Kafkas dansı sergiledi.

Türkçe Olimpiyatları´nın bir benzerini Çanakkale´de yapmaya çalıştıklarını belirten Bolkvazde, "Amacımız, kültürler arası dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak. Türk ve diğer ülke öğrencilerinin, birbirlerinin kültürlerini tanıyarak sürekli iletişim halinde olmasını istiyoruz. İlk kez düzenlediğimiz bu yarışmayı gelenek haline getireceğiz." dedi.

ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Japonca Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Özbek ise üniversite bünyesinde 17 ülkeden 180 yabancı öğrenci bulunduğunu söyledi. Özbek, yapılan etkinliğin yabancı ve Türk öğrencileri daha çok kaynaştıracağını için canıgönülden desteklediklerini kaydetti.
 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları