Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Bülend Engin: UMEM işsizlere işgücü piyasasının kapıları açılacak


Bu yazı toplam 10203 kez okundu.
8 Haziran 2011 Çarşamba - 22:58
PINAR HURİYE USLU

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında Biga’da 75 kursiyerin katılımıyla başlayan iş garantili beş adet mesleki kursun açılış töreni yapıldı. Tören, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tunçay Yaşar ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri, belde başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Çalışma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen UMEM projesi kapsamında Biga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde 75 kursiyerin katılımıyla başlayacak olan iş garantili kurslar 400-600 saat süreli olacak.
Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, kursları başarılı olarak tamamlayan kursiyerlerin yüzde 90’ının işyerlerinde en az eğitim ve staj süresi kadar istihdam edilmelerinin sağlanmasına çalışılacağını belirtti.

Vali Tuna, “Beş yılda yaklaşık 1 milyon işsizin eğitimden geçirilmesi ve başarılı kursiyerlerin yüzde 90’ının istihdam edilmesi, nitelikli insan kaynağı bulamadığı için verimsiz çalışan işyerlerimizin rekabet gücünü artırma, yapısal değişim sonunda işini kaybedenlerin yeniden iş bulabilme umudu taşıyan projeye destek olunması büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Vali Tuna projenin Çanakkale’de işleyişini de şöyle anlattı:

“İlimizde 50’nin üzerinde istihdamlı işyerlerinden başlamak üzere işyerleri ziyaret edilerek proje hakkında bilgilendirme yapılmış, mevcut durum, eleman temininde güçlük çekilen meslekler, ihtiyaç duyulabilecek meslekler konularında işyerlerinin talepleri belirlenmiş olup Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı işyerlerinden 901 istihdam taahhüdü alınmıştır. Ülkemizde olduğu gibi Çanakkale’de de işsizliğin en önemli nedeninin “vasıfsızlık” olduğundan hareket ile kursların verileceği Çanakkale Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Denizcilik Anadolu Meslek Lisesine 870 bin lira donanım bütçesi ayrılmış ve son teknoloji ürünleri alınmıştır.”

Bülend Engin: UMEM için kentin tüm dinamiklerini bir araya getirdik

Törende konuşan ÇTSO Başkanı Bülend Engin ise, Oda olarak projeyi, üretim ve rekabetçilik meselesinden daha öte, toplumsal bir sorumluluk olarak gördüklerini ve sahiplendiklerini belirterek, “Bu inançla; Çanakkale için hedeflenen sayının da üzerine çıkmak için Kurs Yönetimi olarak kentin tüm dinamiklerini bir araya getiriyor, projemizi tanıtıyoruz” dedi.

Bülend Engin, UMEM Projesi’nin 23 Haziran 2010 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanarak hayata geçirildiğini ve devlet ve özel sektörün el ele vererek istihdam yaratması, işsizlerin eğitimini sağlayarak onlara işgücü piyasasının kapılarının açılması amaçladığını ifade etti.
Proje başladığından bu yana ÇTSO başkanlığındaki Kurs Yönetimi’nin aktif rol aldığını, işyerleri gezilerek projenin anlatıldığını ve 901 talep toplandığını ifade eden Engin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çanakkale Merkez’de 9 kurs, Biga’da 5 kurs, Çan’da 4 kurs olmak üzere 18 kurs kararı alınmıştır. Başka illerden kurslarımıza katılan kursiyerlerimiz vardır. Çanakkale Merkez’de açılan ilk kursun okul eğitimi tamamlanmış 26 Mayıs 2011 tarihi itibarıyla işyeri stajları başlamıştır.”

Bülend Engin konuşmasında UMEM’in özelliklerini de şöyle tanımladı:

“Bu bir meslek edindirme projesidir, ama aynı zamanda rekabetçilik projesidir. Çünkü ;
Nitelikleri yetersiz olan ya da teknolojik değişimler sonucu nitelikleri manasını yitiren işsizlerimiz için iş bulma umududur.

Nitelikli insan kaynağı bulamadığı için verimsiz çalışan şirketlerimiz için rekabet gücü kazanma umududur.

Güzel bir kamu-özel sektör ortaklığı örneğidir. Çünkü;

Bürokrasinin gücüne, özel sektör dinamizmi katılmış ve ortak akıldan büyük güç doğmuştur.
Odalara önemli sorumluluklar yüklenmiş, 5 yılda yaklaşık 1 milyon işsizin eğitimden geçirilmesi hedeflenmiştir.

Bu projeyle daha bir çok alanda önemli adımlar atılmış olacaktır. Çünkü;

Kurumlararası iletişim ve birlikte çalışma geleneğini oluşturulacak,
Ortak sorunlara, ortak çözümler yaratma kültürü gelişecek,
Ulusal politikaları, yereli de katarak tasarlama deneyimi oluşacak,

Odalar özellikle; mesleki eğitim ihtiyaçlarının ortaya çıkarılması; mesleki okullarla ilişkinin tasarımı; staj sisteminin tasarımı; meslek sınavlarının yapılması; işe yerleştirme konularında rol üstlenebileceklerdir. Hazırlanacak raporlarla Odaların işgücü piyasasındaki rolünün kurumsallaştırılması için Eylem Planı hazırlanması sağlanacaktır.”

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları