Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Belediye Yenice Gıda San Satın Aldı


Bu yazı toplam 12155 kez okundu.
4 Kasım 2011 Cuma - 13:17
Ercan Ertan

1963 yılında kurulan ve kuru gıda alanında önemli bir yere sahip olan Yenice Gıda Sanayi Fabrikası içine düştüğü ekonomik krizden kurtulamayarak atıl duruma düşmüştür. Bölgemiz için büyük öneme sahip bu fabrika İlçemiz Ekonomisine yeni bir katma değer ve istihdam yaratmak amacıyla Belediyemizce satın alınmıştır. Belediye Başkanımız Veysel ACAR konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama da ; ” Yenice Gıda Sanayi Fabrikası,1963 yılında merhum Mehmet BODUR’un önderliğinde yöre halkının mütevazi birikimlerinin bir araya getirilmesi ile örgütlenerek çok ortaklı bir şirket olarak kuruldu. Kurulduğu yıllarda kuru gıda alanında önemli bir yere sahip olan fabrika değişen dünya koşullarına ayak uyduramayarak son yıllarda içine düştüğü ekonomik krizden kurtulamamış ve atıl duruma düşmüştür.

Yenice Gıda Sanayi Fabrikalarının uzun yıllar çürümeye terk edilmesini önlemek amacı ve daha önce Yenice Sulama Göletinin Kapalı Sisteme çevrilmesi işinde olduğu gibi bir Belediye yöresindeki ekonomik kalkınmayı sağlayacak, istihdamı arttıracak işsizliği azaltacak yatırımları yapar düşüncesiyle Yenice Gıda Sanayi AŞ.’ye ait olan belirtilen taşınmaz üzerindeki binaları, makine ve teçhizatları ile beraber 3.000.000,00.TL’sına 28.07.2011 tarihinde Belediyemizce satın aldık. Yenice Gıda Sanayi AŞ’den alacağı olan Kurum, Kuruluş ve Şahıslara Belediyemizce borçlarının ödeneceğini teminat göstererek bu kişi ve kuruluşların Fabrika üzerinde bulunan haciz, tedbir ve ipoteklerini kaldırdık. Böylece Yenice Gıda Sanayi AŞ’nin içine düştüğü ekonomik krizde oluşan haciz, tedbir ve ipotekler sebebiyle İlçemiz ekonomisi için büyük öneme sahip olan bu tesisin uzun yıllar çürümeye terk edilmesini engellemiş olduk. Belediyemiz tarafından yapılan Kapalı Sistem Sulama Tesisi ile İlçemizde 12.000 dönüm tarım arazisi sulanılabilir hale gelmiş bu sistem ile yetiştirilen ürün giderlerinin minimize edilmesiyle elde edilecek gelir artışı ve ürün çeşitliliği sağlanmıştır.

Yine tamamen Belediyemiz imkanları ile satın alınan Yenice Gıda Sanayi’nin faaliyete geçmesiyle özellikle işsiz durumda bulunan bu sektörde yetişmiş tecrübeli bay ve bayan elemanlar ve yetişen genç nesil istihdam edilecek, böylece geçimi tarıma dayalı olan İlçemize önemli katkılar sağlanmış olacaktır. Son dönemde Belediyemizce yapılan Kapalı Sistem Sulama Tesisi ile suyumuza ve toprağımıza sahip çıkılarak, ürün verimi ve kalitesinde artış meydana getirilmiştir. Şimdi ise 1963 yılında kurulan ve dönemin kuru gıda alanında önemli bir unsuru olan yöremiz insanının öz malı Yenice Gıda Sanayi İşletmesinin faaliyete geçmesiyle de elde edilen ürünler işlenecek böylece istihdam konusunda da önemli bir yatırım yapılmış olunacaktır.

Ayrıca yaklaşık yarım asırlık bir geçmişe sahip olan bu kültürel mirasımız atıl duruma düşmeyerek, çürümeye terk edilmiş de olmayacaktır. Belediyemizin tamamen kendi öz kaynakları ile yapmış olduğu İlçe ekonomisinin gelişimini büyük ölçüde etkileyecek olan bu yatırımlar ile Yenicemizin sosyal refah seviyesinin artacağı inancını taşımaktayım.” dedi.

Resim Galerisi

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları