Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Assos gün yüzüne çıkıyor


Bu yazı toplam 8329 kez okundu.
9 Kasım 2006 Perşembe - 00:00
Editör
Assos gün yüzüne çıkıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyesi Doç.Dr. Nurettin Arslan, başkanlığındaki Assos Antik Kenti kazıları sürüyor.

Arslan, Antik kentte ilk çalışmaların 1880-1884 yılları arasında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü adına, Osmanlı Devleti'nden alınan izinle J.T. Clarke ve F.H.Bacon yönetiminde yapıldığını, daha sonraki kazıların ise 1981-2005 yılları arasında Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığında yürütüldüğünü söyledi.
Prof. Dr. Serdaroğlu'nun 2005 yılında vefatı üzerine kazı çalışmalarını devraldıklarını belirten Arslan, '2006 yılının kazı çalışmaları, Nekropol alanındaki antik yolun tamamen açılarak gün yüzüne çıkarılmasına, bölgenin düzenlenmesine ve bilgi levhalarının hazırlanmasına yöneliktir' dedi.

Doç. Dr. Arslan, böylece ziyaretçilerin antik kenti daha kolay ziyaret edip, anlayacağını, alandaki yazıtlar ile depolarda bulunan eserlerin tespit edilip bir veri bankası oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Kazı ekibinin değişik üniversitelerden, dallarında uzman antropolog, epigraf, mimar, fotoğrafçı ve arkeologlardan oluştuğunu ifade eden Arslan, şunları söyledi:

'Assos Antik Kenti kazısının uzun süre başkanlığını yapmış olan Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu, birçok kazının hala sahip olmadığı laboratuvar ve konaklama gibi bir arkeolojik kazı için vazgeçilmez unsurların bulunduğu mükemmel bir kazı evini uzun uğraşlar sonucunda tamamlayabilmiştir. Bu da bizlere bütün gücümüzü, emeğimizi ve zamanımızı kazıyla ilgili işlere verme şansını doğurmuştur. Serdaroğlu'nun bıraktığı bayrağı ekibimizle birlikte taşıyıp ülkemiz arkeolojisi için önemli bir antik kent olan Assos'u sayılı arkeolojik merkezlerden biri haline getirmek istiyoruz.'

Birkaç yıl içinde yeni alanlarda kazı yapmak yerine, geçmiş yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan, ancak büyük bir taş yığını haline gelmiş kalıntıları temizleyip, alanı ziyaretçilerin anlayabileceği bir duruma getirmek istediklerini belirten Arslan, ayrıca geçmiş yıllarda kazı alanı içinde büyük tepecikler oluşturan toprakların kent dışına taşınmasının da planları arasında bulunduğunu kaydetti.

Antik kentteki çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle sürdüğünü ifade eden Arslan, tiyatro, tapınak, ve nekropol alanında yapılacak restorasyon çalışmaları için sponsora ihtiyaç bulunduğunu bildirdi.

 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları