Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Açık hava müzesine hafta sonu ilgisi


Bu yazı toplam 8914 kez okundu.
25 Eylül 2006 Pazartesi - 00:00
Editör
Açık hava müzesine hafta sonu ilgisi

Bir döneme tanıklık eden savaş malzemeleriyle, Türk tarihine ışık tutan Çimenlik Kalesi Açık Hava Müzesi, geçtiğimiz hafta sonu doldu taştı. Asker yemin törenine gelen asker aileleri çimenlik kalesi açık hava müzesini gezerek adeta 91 yıl öncesine yolculuk ettiler.

İçinde Fatih Sultan Mehmet'in 1462 yılında Çanakkale Boğazı'nın kontrolü için inşa ettirdiği kalenin ve Çanakkale Savaşları'nın kazanılmasında önemli rol oynayan Nusret Mayın Gemisi maketinin de yer aldığı, bugün Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığının sorumluluğunda olan Çimenlik Kalesi Açık Hava Müzesi, ziyaretçilerin kent merkezinde her dönem ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.

Açık hava müzesinde, Çanakkale Savaşları'nda karada ve denizde, düşman savunması için kullanılan İngiliz, Fransız ve Alman yapımı çeşitli büyüklüklerde toplar, mayınlar, torpidolar ile uçak savar topları, bir gezi güzergahı içinde sergileniyor.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda yürütülen çalışmalar esnasında bulunan tarihi toplar, açık hava müzesine getirilerek, bakımları yapılıp, sergi alanına konuluyor.

Özellikle geçtiğimiz hafta sonu açık hava müzesine yemin eden askerlerin aileleri büyük ilgi gösterdi. Nusrat mayın gemisinin maketine ve Çanakkale geçilmez dedirten topları yakından inceleyen ziyaretçiler, savaşı tekrar yaşadıklarını belirttiler.

 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları