Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

600 Fotoğrafla Hava Cephesinin Arşivi


Bu yazı toplam 9628 kez okundu.
13 Ocak 2010 Çarşamba - 10:45
Editör

ORTADOĞU Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Görevlisi Bülent Yılmazer’in, Çanakkale Savaşları’nın hava cephesiyle ilgili oluşturduğu arşivde yaklaşık 600 fotoğraf yer alıyor.

Yılmazer, arşivinde yer alan bazı fotoğraflardan oluşturduğu sergisini, ‘’Çanakkale Savaşları’nın Bilinmeyen Cephesi: Hava Savaşları’’ adıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İbrahim Bodur Girişimcilik Araştırma Merkezi Sergi Salonu’nda açtı.

Yılmazer, sergisinin 1915-1918 arasında devam eden çatışmalar sırasındaki hava savaşlarını konu edindiğini söyledi.

Çanakkale Savaşları ile ilgili, gerek deniz, gerekse karadaki savaşlarla ilgili yüzlerce makale ve kitabın yayımlandığını ifade eden Yılmazer, ‘’Ancak sanki bu cephenin biraz üvey evladı gibi unutulmuş cephesi, Çanakkale’nin hava savaşları konusunda hiçbir çalışma yok. Bu konudaki ilk çalışmayı 2005 yılında bir kitap olarak yayımladım’’ dedi.

Bülent Yılmazer, gelen her fotoğrafın üzerine diğer arşivlerden de bilgi ekleyerek onları tamamlamaya çalıştığını söyledi.

Fotoğrafların arkasındaki hikayeleri ortaya çıkarmaya başladığını belirten Yılmazer, ‘’Böylece Çanakkale Savaşları’nın gerçekten hemen hemen unutulmuş olan hava cephesindeki birçok enterasan olay gün ışığına çıkmış oldu’’ dedi.

2005 yılında da bir savunma sanayisinin desteğiyle ‘’Çanakkkale Hava Savaşları’’ yayınını yaptığını dile getiren Yılmazer, hazırladığı serginin büyük bir kısmının daha önce hiç yayımlanmamış fotoğraflardan oluştuğunu ifade etti.

Yılmazer, şöyle devam etti:

‘’Alman pilot üsteğmen Meinecke, 1950’de havacılıktan tamamen emekli oluyor ve Kanada’ya yerleşiyor. Ama 1960 yılından itibaren her sene Avrupa’ya gidip Çanakkale’de beraber olduğu eski silah arkadaşlarını buluyor, onların her birinden evrak ve fotoğraflar topluyor. Bu yüzdendir ki 6 albüm içinde 500’ün üzerinde Çanakkale’deki hava savaşları ile ilgili fotoğraf var. Bu gerçekten dünyadaki hiçbir koleksiyonda bulunmayan bir zenginlik.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları