Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

1954-2006 Şehitler Abidesi


Bu yazı toplam 11820 kez okundu.
9 Mayıs 2006 Salı - 00:00
Editör
1954-2006 Şehitler Abidesi

Yakın tarihin en önemli savaşlarına sahne olan Gelibolu Yarımadası'nı, tüm ziyaretçilerin ilgisini çekecek cazibe merkezi haline getirmek için Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın uygulayıcı bakanlıklar olarak görev aldığı Uzun Devreli Gelişme Planı (UDGP) kapsamında, Şehitler Abidesi, 3 yıl önce yeniden yapılandırılmaya başlandı.

UDGP'nin en önemli bölümü olarak nitelendirilen, Şehitler Abidesi ve çevresinin düzenlenme çalışmaları kapsamında, sembolik şehitlik, ay yıldız şeklinde yeniden düzenlenip, abidenin önündeki boş alana taşındı. Şehitliğin yerine ise 35 metre uzunluğunda, 5 metre yüksekliğinde dev pano dikildi. Çanakkale Savaşları'nın evrelerini gösteren rölyeflerin işlendiği panonun önüne ise Atatürk'ün heykeli kondu. Abidenin tavanına mineli özel bir kaplamayla her yönünden aynı şekilde görülebilen Türk Bayrağı monte edildi.

-ŞEHİTLER ABİDESİNİ KUVVETLENDİRME PROJESİ-

Yapıldığı tarihten itibaren onarım ve tadilat yapılmayan Şehitler Abidesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında güçlendiriliyor.

KSM İnşaat Şirketinin üstlendiği bin 700 metrekarelik alandaki çalışmalar çerçevesinde, abidenin zeminindeki 2 bin granit taş yeniden kullanılmak amacıyla tek tek işaretlenip, yerlerinden söküldü. Zamanla deforme olan temeldeki demirler onarılıp, sağlamlaştırıldıktan sonra, abidenin altındaki bölge, aynı anda 200 kişinin gezebileceği bir müze haline getirilecek.

Güçlendirme projesi, 31 Aralık 2006 tarihinde tamamlanacak.

-'ABİDEYLE TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ TÜM DÜNYAYA HATIRLATTIK'

Şehitler Abidesi'nin proje mimarı Prof. Dr. Doğan Erginbaş (87), proje yarışmasını 1954 yılında İTÜ'de öğrenciyken kazandığını, 46 yıldır ayakta duran abideyi yapmakla büyük gurur duyduğunu söyledi.
Gelibolu Yarımadası'nı gezen ya da Çanakkale Boğazı'ndan geçen herkesin abideyi rahatlıkla gördüğünü belirten Prof. Dr. Erginbaş, 'Şehitler Abidesiyle Türk'ün gücünü tüm dünyaya hatırlattık. İstilacı güçlere Türklerle başa çıkılamayacağını gösterdik' dedi.

Gelibolu Yarımadası'ndaki her karış toprağın, memleketin her yöresinden vatan mücadelesi için gelen şehit kanıyla sulandığını, bu nedenle Türkiye'nin dört bir yanına bakan bir abide projesi çizdiğini ifade eden Erginbaş, 'Çanakkale Savaşları'nda binlerce şehit verdik. Yıllar sonra, binlerce şehidin mezarını tek tek yapmanın zor olacağına inandığım için onları temsil eden tek bir abide yapmaya karar verdim. Abide, şehitlerimizi temsil ediyor' diye konuştu.

Erginbaş, ayrıca hazırladığı proje kapsamında abidenin altındaki müzenin tamamlanmasını, Çanakkale Savaşları'nı canlandıran rölyef ile Atatürk heykelinin projede belirtildiği gibi bronza çevrilmesini istediğini belirterek, şöyle konuştu:

'Son günlerde kamuoyuna yansıdığı gibi abidenin temelinin ve bulunduğu alanın depreme dayanıklı olmadığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Abidenin yeri özenle seçilmiştir. Fakat, daha sonra yürütülen projeler kapsamında abidenin önüne konulan ay-yıldız figürüne karşıyım. Ay-yıldız figürünün kaldırılması için hükümete bir dilekçe gönderdim. İnsanların, ay-yıldız üzerinde yürümesini doğru bulmuyorum.'

-ULUSLARARASI TÖRENLERE EV SAHİPLİÐİ YAPIYOR

Çanakkale Şehitler Abidesi'nde, her yıl 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve 24 Nisan Çanakkale Kara Savaşları törenleri düzenleniyor.

Törenlere, savaşlara yer alan İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya gibi ülkelerden üst düzeyde katılım sağlanıyor. Ayrıca, her yıl binlerce Anzak, Gelibolu Yarımadası'ndaki atalarının mezarlarını ziyaret edip, 25 Nisandaki Şafak Ayini törenine katılıyor.

 

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları